freids

Lai galvā paliktu pietiekami daudz vietas domām un jūtām, mūsu instinkti tup zemapziņā.

Ja piecu gadu vecumā zēns negrib apprecēt mammu un meitenīte negrib kļūt par tēta sievu, tad 20 gadu vecumā neviens no viņiem abiem nepratīs mīlēt citu cilvēku un nodibināt ģimeni. Bērna pirmās erotiskās jūtas ir virzītas uz tēvu vai māti – uz to, kurš pārstāv pretējo dzimumu – mazais sāk izprast dzimumu atšķirības un mīlestības jaukumu. Viņš izjūt greizsirdību pret sava dzimuma vecāku  (Freids to nosauca par Edipa un Elektras kompleksu), tāpēc puisēns saka: „Kad tētis nomirs….”Meitenīte grūž mammu projām no tēta un ierāpjas viņam klēpī. Tomēr vienlaikus sava dzimuma vecākā bērns saskata garīgi sev ļoti tuvu, ārkārtīgi līdzīgu un mīļu būtni, no kuras ņemt piemēru, kā pareizi jāizturas sievietei vai attiecīgi vīrietim. Mīlestība uzvar. Cilvēks mācās mīlēt. Vēlāk, būdams pieaudzis, dēls jūtas pret māti pārnes uz sievu, meita jūtas pret tēvu – uz vīru.

Zemapziņa ir nevis nevajadzīgu krāmu noliktava, bet gan enerģijas okeāns, un daudziem no mums tur kopš agras bērnības glabājas atombumbas un nesprāguši sen pagājušu karu šāviņi. Un tad 30 gadu vecumā kādā klusā, mierīgā un ikdienišķā pēcpusdienā pēkšņi nogrand sprādziens – visa dzīve aiziet pa gaisu. Apkārtējie un pats cietušais – vienlaikus arī eksplozijas sarīkotājs – ir šokā. Neviens netiek gudrs: kāpēc tā gadījās?!

Neprofesionālis nevar un nedrīkst analizēt cita cilvēka zemapziņu – tas būtu tas pats, ja jurists operētu aklo zarnu bez narkozes.

Mēs aizmirstam to, ko negribam atcerēties.

Vispār – cilvēks var ienīst tos, kurus mīl, par to nav jākaunas!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s